Колись давно я прочитала одну з книг цікавого бізнес-тренера Наталії Грейс під назвою “Закони Грейс”. Ці закони дають можливість більш тверезо подивитись на деякі аспекти життя, хоча це й не завжди легко. Мені настільки сподобалось, як авторка формулює деякі закономірності, що я просто не можу ними не поділитись.
Хто така Наталія Грейс
Наталія Грейс - це дипломований спеціаліст з нейрохірургії, психолог та бізнес-тренер. Має досвід тренерської роботи та публічних виступів понад 10 років. В Санкт-Петербурзі знаходиться чинний навчальний центр Грейс.
Закони Грейс
- Мозок має періодично перезавантажуватись, адже ми постійно заповнюємо його різною інформацією. Тому не варто себе звинувачувати в неефективності, коли в кінці дня є бажання просто посидіти та подивитись перед собою. Мозку потрібен час, коли він відпочиває, не сприймає інформацію та відновлюється.
- Проблема - це всього лише завдання, яке потрібно вирішити.
- Ми не допомагаємо людині, вирішуючи за неї її проблеми. Так ми навпаки тільки посилюємо їх. Людина має вирішувати власні проблеми самостійно. Адже тільки так вона росте.
- Дрібниці дуже показові. Можна бути щедрим лише один раз на рік, а дріб'язковість натури проявляти кожного дня.
- Ви помічали, що лише одна немита чашка, яку ми залишили в раковині, може призвести до цілої купи немитого посуду? Небажані явища треба знищувати на первісному етапі, в так званому “зародку”. Якщо щось вам не подобається, розпізнайте та усуньте зародок, щоб воно не розмножувалось.
- Коли навчитесь своєчасно та аргументовано відмовляти, позбавитесь багатьох проблем. Наприклад, не варто давати в борг, коли немає такого бажання (давайте лише те, що назавжди можете віддати та подарувати). Відмовляйте легко і відразу, тоді аргументувати свою відмову набагато легше. Пам’ятайте, що догодити всім неможливо, тому вчиться спокійно реагувати на негатив у свій бік с приводу таких відмов.
- Ідеальних умов не існує. Лише іноді можуть траплятись сприятливі обставини. Але оскільки вони часто сховані під купою різних проблем, то не всім вистачає мудрості, щоб скористатися тими сприятливими умовами.
- Звертайте увагу на пропозиції, що надходять до вас. Іноді саме таким чином доля може проявляти турботу.
- Все й одразу - так не буває. Якщо людина досягає значного успіху в одній справі, цілком вірогідно, що в іншій вона має є деякий ”недобір”. Наполеон, наприклад, побоювався кішок, Чайковський міг плакати 10 раз на день, а Бах запускав своєю перукою в органіста, якщо той брав фальшиву ноту. Та в житті головне не відсутність вад, а наявність достоїнств.
- Оточення неймовірно сильно на нас впливає. Часто саме ми перетворюємося в тих, хто знаходиться поруч з нами, та вкрай рідко можемо перетворити оточення в себе.
- Людині не дається випробувань, які вона не подолає.
- До талановитих людей неможливо ставитись байдуже. Вони або викликають захоплення, або ненависть. Не помічати їх складно, тому талановитим людям не слід сподіватись на загальну любов та схвалення.
- Не намагайтесь переробляти дорослих людей. Таке перевиховання зовсім неефективне. Впливати можна тільки на формування дітей. Краще шукати однодумців, ніж витрачати роки свого життя на перевиховання інших.
- Найбільше людей пов'язує спільна пам'ять на події. На спільній пам'яті базується прихильність. Хочете доброї прив’язаності - робіть добрі справи та запам'ятовуйтесь саме так.
- Ми не ідеальні, так само, як і наші дії. Всі люди роблять помилки. Варто зрозуміти та сприйняти те, що втрати неминучі.
- Витрати збільшуються пропорційно зростанню доходів. Жага людей до комфорту, розкоші та різноманітних благ може легко перетворитись у ненаситного чудовиська. Доволі швидко настає момент, коли за мінімальні переваги в якості треба викласти колосальну суму грошей. Але з певного моменту більш дороге вже не є синонімом кращої якості. Важливо навчитись обмежувати свої потреби, аби не стати залежними від них. Людина залежить від всього, чим вона володіє: більше майна - більша залежність від речей. Викидайте непотрібне барахло, не піддаючись спогадами, пов'язаними з ним (це можна зробити за методом Марі Кондо).
А ви знайомі з роботами Наталії Грейс? Що взагалі думаєте стосовно бізнес-тренерів та їхньої роботи?